AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-11-2019 10:44

Tapu Harçlarında Yeni Dönem

Ev alıp satacakları yakından ilgilendiren yeni vergi düzenlemesinde tapu harçlarıyl6a ilgili düzenleme de var.

Tapu Harçlarında Yeni Dönem

492 sayılı tapu harçları kanununda değişikliğe gidilerek binde dört oranındaki tapu harçları binde 3 e düşürülmüştü. 31 mart 2019 tarihinde sonlandırılması uygun görülmüş ancak 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süre 31 Aralık 2019 uzatılmıştı. 1 ocak 2020den itibaren yeni düzenleme uygulanmaya başlayacak. Tapu harçları 1 ocak itibariyle yine binde 4 oranında alınacak.

Yeni düzenlemeye göre artık kimse ev alım satışında evin değerini gerçek satış bedeli altında gösteremeyecek. Peki, tapuda eksik/yanlış beyanda bulunan vatandaşları nasıl bir cezai yaptırım bekliyor?

Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi durumunda, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilecek. Bununla kalmıyor tabi ki, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın % 25’i oranında vergi zıyaı cezası kesilecek.

Böyle bir ceza ile karşılaşmak istemeyen mükellefler, vergi dairesine pişmanlık beyannamesi verebiliyor. Tapu harcı pişmanlık beyannamesinin; maliye fark etmeden önce bir dilekçe ile müracaat edilerek verilmesi gerekir. HaberFoto: Ömer SEVGİ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA