AKSARAY
Giriş Tarihi : 10-12-2019 09:58

Tarih çöplük olmuş

Ihlara Vadisi'nin sınırında yer alan Yaprak hisar Köyü'ndeki Ziga Kaplıcaları, özel çevre koruma bölgesi ilan edilmiş ve bölge, doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geldi.

Tarih çöplük olmuş

Ihlara Vadisi'ne panoramik bakış açısına sahip Ziga Kaplıcaları'nda termal suyun sıcaklığı 47 derece. Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzası'na ayrı bir görsellik katmıştır. Romalılardan bugüne gelen Ziga'nın kıymeti is ne yazık ki günümüzde eski dönemler kadar bile bilinmiyor. Doğal yer altı havuzunun olduğu Ziga kaderine terk edilmiş; virane, bakımsız alkoliklerin ve madde bağımlılarının meskeni olmuş durumda.

Bugün Ziga olarak bildiğimiz yer; Kadim zamanlarda ismi Argan (Argaious) olarak geçen Hasandağı yamaçlarında Roma'nın en büyük askeri garnizonlarından biri olan Nora'ya ev sahipliği yapıyordu. Çağdaşı olan Zeugma (Hasankeyf) ve İskenderiye gibi Nora'da görkemli yapılara ve sanat eserlerine sahipti. Arkeologların ve bilim adamlarının araştırmalarına göre Nora şehrindeki asker ve komutanları için Roma imparatorluğu Ziga kaplıcalarının bulunduğu yere bir hamam yaptırır. Bu hamamda askerlerin girerek dinlenmeleri, sağlıklı ve zinde olmaları sağlanırdı. Zaman içinde seferlerden önce Nora'daki Roma ordusunun bu suda üç gün kalması gelenek haline gelmiştir.

Geçmişten bugüne gelindiğinde ise çöplüğü arındıran bir görüntü oluşmuştur. Madde bağımlılarının meskeni haline gelen Ziga'nın bugünkü bakımsız ve ilgisiz durumu yöre sakinlerini isyan ettiriyor. Çobanlık yapan bir yöre sakini Ziga'nın bugün içerisinde bulunduğu durumdan dolayı yaşadıkları rahatsızlığı şu sözlerle dile getiriyor: “Şikâyet gitmeyince jandarmalar devriye atıp gidiyorlar. Burada ne ararsan var,  kimse ilgilenmiyor. Özellikle yaz günlerinde alkolünü alan burada aşağıda küçük bir havuz var içi sıcak suyla dolu bu havuzda ne yazık ki içkiciler ve madde bağımlıları âlem yapıyorlar. Saymakla bitmeyen şifa kaynağı olan bu yeri neden telef bu hale getiriyorlar hiçbirimizin aklı almıyor. Bizler birer vatandaş olarak her köşesi ayrı tarih kokan, turizm cenneti olan şehrimizin böylesine önemli tarihi eser ve yörelerine daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA