AKSARAY
Giriş Tarihi : 04-10-2019 16:20

Taşpınar’da ilk ciddi icraat: İŞÇİ KIYIMI

Taşpınar Belediyesi 31 Mart Yerel Seçimlerinde sürpriz şekilde CHP den Ak Parti’ye geçerken, geçen süre içerisinde Taşpınar’ın Ak Partili yeni Belediye Başkanı Metin Dağ’ın ses getiren en ciddi icraatı kadrolu yaklaşık 5 yıldır belediyede çalışan 9 işçinin işine sudan bir bahane ile son vermesi oldu. 10 kişinin çalıştığı birimde 10 işçiye de önce Mobbing uyguladığı iddia edilen Başkan Metin Dağ, işçilerin her şeye rağmen direnmesi üzerine 9 erkek işçiyi iş verimsizliği gerekçesi ile önceden uyarı yapmaksızın işten çıkardı. Kalan 1 Bayan işçi ise daha önce çalıştığı masa başı görevinden alınarak yol temizliği işinde görevlendirildi. Mazbatasını aldığı ilk gün Belediye Personelini toplayarak; “Kimsenin ekmeği ile oynamayacağız. Herkes işini düzgün yapsın” sözü veren Taşpınar’ın Ak Partili Belediye Başkanı Metin Dağ, kendisine oy vermedikleri için işten çıkartıldıklarını iddia eden 9 kişinin yerine yine kendisinin yakınları olduğu iddia edilen 12 kişiyi işe başlattı. Taşpınar Belediye Başkanı Metin Dağ tarafından önce Mobbing uygulanılan ardından işten çıkartılan işçiler CHP İl Binası’nda bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Koçak Dağ’ı kınayarak; “Bir işyerinde toplam çalışanların % 90’ının işten çıkarılmasının toplu işçi çıkarma sayılır ve tam bir işçi kıyımıdır” dedi.

Taşpınar’da ilk ciddi icraat: İŞÇİ KIYIMI

31 Mart Yerel Seçimlerinde sürpriz bir şekilde Belediye Başkanlığı’nı CHP Cihan Yüksel’in elinden alan Ak Partili Metin Dağ, göreve geldiği günden bu yana ses getiren ilk ciddi icraatını yaptı ve daha önce Mobbing uygulamasına karşın istifa ettiremediği 9 kişiyi birden işten çıkarttı. Belediyenin ilgili biriminde çalışan 10 kişiden 9 unu birden İş Verimsizliği gibi komik bir gerekçe ile işten çıkartan Metin Dağ, aradan 1 hafta geçmeden çıkarttığı 9 kişinin yerine kendi yakınları olduğu ileri sürülen 12 kişiyi birden işe aldı.

10 kişinin çalıştığı birimde 10 kişiden 9 unu işten çıkartan Taşpınar’ın Ak Partili Belediye Başkanı Metin Dağ 1 bayan işçi için ise işten çıkartmak yerine Mobbing Uygulamasını devam ettirerek, daha önce masa başı görevinde bulunan bayan işçiyi caddelerin temizliği gibi işlerde görevlendirmeye başladı.

Taşpınar Belediyesi’nde Başkan Metin Dağ tarafından işten çıkartılan işçilerin durumu ile ilgili olarak CHP İl Başkanlığı Binasında işçiler 1-Atıl Korkut ( 4 YIL 3 AY), 2-Bayram Alav (3 YIL 7 AY), 3-Ramazan İpek (5 YIL), 4-Gökhan Turgut (4,5 YIL), 5-Hatip Can Uçkun (6 YIL), 6-Yaşar Paylan (2 YIL), 7-Ramazan Kargın (4 YIL 3 AY), 8-Önder Sönmez (4,5 YIL), 9-Adem Talay (8 YIL) ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen CHP İl Başkanı Ramazan Koçak bir işyerinde çalışanların yüzde 90 ının işten çıkartılmasının ancak işçi kıyımı olarak nitelenebileceğini belirterek şunları söyledi: “Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı 31 Mart seçimlerinden sonra, önce seçimi iptal ettirip sonrada seçim kampanyasının devam ettiği bir dönemde, hiçte etik olmayan bir biçimde yaklaşık 2.500 kişiyi işe alanlar, İmamoğlu tekrar seçilip göreve geldikten sonra, bu işçileri işten çıkarınca kıyameti kopardılar. Günlerce kamuoyunu bununla meşgul ettiler. 17 yıllık iktidarları dönemin de partilerinin referansı olmadan hiç kimseyi işe almayanlar, toplumun en az %50’sini yok sayanlar hak, hukuk ve emekçi havariliğine soyundular.

Aynı zihniyet,  Taşpınar Belediyesi’nin Personel şirketinde, yaklaşık 5 yıldır çalışan toplam 10 kişiden 9’unu göreve gelir gelmez, hiç bir gerekçe göstermeksizin işten çıkardı.  Bu arkadaşlarımızın yerine Belediyeye, liyakata, ehliyete ve bütçeye bakılmaksızın,  AK Parti referanslı, hısım, eş, dost akrabadan oluşan ve çıkartılandan fazla (12) işçi aldılar.

Taşpınar Belediyesinde yıllardır çalışan ve yasa çıktıktan sonra yasalara uygun, yazılı ve sözlü sınavla kadro hakkı alan ve çalıştığı süre boyunca, belediyenin temizlik, ulaşım, büro işi, kanalizasyon, içme suyu, operatör,  şoför vb. gibi verilen işleri hakkıyla yapan bu emekçi kardeşlerimiz, sırf oy vermedikleri için partizan bir anlayışla sokağa atılmıştır. Hayat pahalılığının, İşsizliğin zirve yaptığı bir dönemde zor koşulları altında bakmakla yükümlü olduğu evinin, çocuklarının temel insani ihtiyaçlarını karşılayamayan, evine ekmek götürmekte zorlanan bu emekçi kardeşlerimiz işten atarken hiç mi vicdanınız sızlamadı, hiç mi empati yapmadınız.

Bir işyerinde toplam çalışanların % 90’ının işten çıkarılmasının toplu işçi çıkarma sayılır ve tam bir işçi kıyımıdır. İşten haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan işçilerin derhal işe alınmasını talep ediyor ve yapılan hukuksuzluğun yasalar nezdinde takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyor ve bu malum zihniyeti kınıyoruz.

Çalışanların işten çıkarılması büyük bir haksızlık, hukuk dışı bir işlem ve çalışanlara yapılan büyük bir adaletsizliktir. Takdir sevgili hemşerilerimizin ve kamuoyunun vicdanınındır.”.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA