AKSARAY
Giriş Tarihi : 21-12-2019 10:12

TOKİ de sorun mu var?

2017 yılı içerisinde Cumhuriyet Mahallesi içerisinde başlatılan 8’inci etap TOKİ konutlarının 2010 yılına sayılı günler kala teslim edilememesi ve teslimle ilgili bir açıklama yapılmaması hak sahiplerinin tepkilerine neden olurken, “TOKİ de sorun mu yaşanıyor” sorusunu da beraberinde getiriyor.

TOKİ de sorun mu var?

TOKİ’nin 100 Bin konut projesine Aksaray merkezde yoğun ilgi devam ederken TOKİ’nin daha önce 2017 yılında başlattığı 8’inci etabın teslim edilememesi ve teslimle ilgili bir tarih verilmemesi tepkilere neden olmaya başladı. Yeni proje için en fazla 1,5 yıl süre veren TOKİ başkanlığının 8’inci etabı teslim edememesi üzerine konuşan hak sahiplerinden bazıları; TOKİ düşük gelirliler için gerçekten de ev sahibi olabilmenin tek yolu durumuna geldi. Geçtiğimiz yıllarda yapımına başlanılan 8’inci etaba yazıldık ve bize de bir daire çıktı. Bu evin yapımı devam ederken çekiliş yapıldı. 8’inci etabın 2019 yılı içerisinde teslim edileceği söylentileri bizleri mutlu etmişti. Ancak 2019 yılının son günlerine gelmemize rağmen yapımı tamamlanmış evlerin hiç birisi teslim edilmiyor. Evlerin sorunlarıyla ilgili bir açıklama yapılmıyor. Karşımızda muhatap yok. TOKİ merkezini aradığımızda bununla ilgili açıklama yapabilecek birilerine ulaşamıyoruz. Evlere girip bakmamız bile yasak. Çekilişte çıkan evin içerisine giremiyoruz bile. Binaların önünde bazen bir kişi ile inşaatın devam ettiği söyleniyor. Bu gecikme bizleri mağdur etmişken yeni yapılacak konutların en fazla 1,5 yıl içerisinde teslim edilecek olmasını da anlayamadık. Neredeyse 3 yıldır evleri teslim edemeyen TOKİ şimdi 1,5 sene içerisinde ev yapacakmış. Bizim evlerimiz ne zaman teslim edilecek. Bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. 2019 yılı bitti 2020’de belirsiz” derken Cumhuriyet Mahallesindeki konutlarda çevre düzenlemeleri hala devam ediyor. İnşaat sahasında çalışanlar açıklama yapmazken evlerin neden teslim edilemediği veya ne zaman teslim edileceği ile ilgili de bilgiye ulaşılamadı.

Yeni başlayacak olan TOKİ konutlarıyla ilgili başvurular da devam ediyor. Gerek ev fiyatları gerekse yeni TOKİ alanının yeri nedeniyle bu dönem TOKİ konutlarına ilgi geçtiğimiz döneme göre çok fazla. TOK’den ev sahibi olmak isteyenler E-Devlet üzerinden veya kamu bankalarından başvurularını yapabiliyorlar. Çarşı merkezinde bulunan banka şubelerinde yoğunluk fazlalaşınca banka şubeleri başvuruları diğer şubelerden almaya başladılar. Yapılacağı iddia edilen toplam 950 konutun büyük bölümü ise ilçe ve belde sınırları içerisine yapılacağından merkezde yapılacak konut sayısının beklentilerin çok altında kalacağı tahmin ediliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA