Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 03-12-2019 11:06

Yasa var uygulama zayıf

Aksaray'da son yıllarda gelişme gösteren sektörlerden birisi de İş Sağlığı ve Güvenliği. Sektör, 2012 yılında hayatımıza girerken bu zamana gelindiğinde henüz istenilen seviyeye gelememesi iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarını düşündürüyor.

Yasa var uygulama zayıf

İş Sağlığı ve Güvenliği diğer adıyla Ortak Sağlık Birimleri ülkemizde henüz yeni bir sektör. 2012 yılında yayınlanan yasayla hayatlarımıza giren ve işverene bir takım sorumluluklar getiren alan işçiler için ise bir güvenlik kaynağı haline gelmiş durumda. Önceliğin insan sağlığı ve güvenliği olduğu bu sektörde uzmanlar eğitimlerini tamamladıktan sonra ''İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı'' olarak göreve başlıyorlar. Derecelendirme usulüyle sertifikalara sahip olan uzmanlar, üretilen ürünün ya da verilen hizmetin en başından bitimine kadar olan tüm aşamalarda, insanın çalıştığı her kısımda görev alırlar. İşverenle ortak çalışma yürütürler ve iş tanımlarının düzenlenmesi, meslek için gerekli tetkikler, güvenlik önlemleri alma işlemleri, güvenlik ekipmanları alımı ve kontrolleri gibi işlemleri yaparlar. İş güvenliği uzmanı Serkan Avcı 2012'nin Haziran ayında çıkan kanunla beraber bu işin hayatımıza girdiğini söylerken, alanın günümüz için halen istenilen seviyede olmadığını ve çıkan kanunun yönetmelikler ve kalifiye iş sağlığı güvenliği elemanlarıyla desteklenmediği sürece belli bir süre daha istenilen şekilde uygulanamayacağını belirtti.  Ülkemizde bu kanunun net bir şekilde uygulanabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirten Avcı, '' 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işçiyi korumak amaçlı yapılmış bir kanun. İşçilerin can ve mal güvenliğini korumak şu an her şeyden daha önemli. 50 ve daha fazla işçi çalıştıran, yaptıkları işe göre tehlikeli ve çok tehlikeli işler yapan işletmeler bu kanunu uygulamak zorunda. Yani işletmelerinde en az bir tane işyeri hekimi veya Diğer Sağlık Personeli adı verilen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almış yardımcı sağlık personeli bulundurmak durumundalar. Az tehlikeli ve tehlikesiz işler sınıfındaki işletmeler ile kamu kurum ve kuruluşları ise kanunun uygulanışı Temmuz 2020'ye kadar ertelendi. İş sağlığı ve güvenliği, oluşabilecek iş kazasını veya meslek hastalığını önlemek için yapılan tüm çalışmalardır. İş girişleri için verilen sağlık raporlarını da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı hazırlar. İşe girişte alınan raporların ek-2'si aynı olsa bile yapılan tetkikler farklılık gösterir. Örneğin bir şoför işe alacaksınız, o şoförün var ise sinir hastalığı, tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklarını bilmek istersiniz. Çünkü yolda giderken ani bir kriz, tansiyon düşüklüğü, kan şekeri seviyesi yükselmesi gibi rahatsızlıklar öncelikle kazaya daha sonrasında ise yaralanmalara, belki de can kaybına yol açar. Bu yüzdendir ki bu tetkikler işten işe göre farklılıklar gösterir. İşlerimiz için ise fazla kurumun oluşu rekabet ortamını hazırlıyor. Kâr etmeyi düşünmeksizin ihalelere giriyoruz. Sektör ne kadar kanunla beraber gelişmeye başlamış olsa da kanunun arkasında yönetmelik gibi dayanaklar olmadıkça eksik kalıyor bu yüzden de sektörde kâr düşünülmüyor.'' ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
lqyxpb 3 gün önce
f2TyMm bujphgzifdrc, [url=http://lbiiqkobfzxa.com/]lbiiqkobfzxa[/url], [link=http://idzbwwplehfo.com/]idzbwwplehfo[/link], http://epzuomezcdkt.com/
nisolacgkql 3 hafta önce
srTkA1 iafvjqohfism, [url=http://pnuoaxcakgbt.com/]pnuoaxcakgbt[/url], [link=http://fbftwysmnbez.com/]fbftwysmnbez[/link], http://qffdmjjactys.com/
Morris 1 ay önce
Lost credit card https://search.utulsa.edu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Vodafone rose 1.7 percent, with sentiment on thetelecoms sector boosted after Mexican billionaire Carlos Slim'sAmerica Movil made a 7.2 billion euro ($9.6 billion) bidfor the shares in Dutch group KPN it does not alreadyown. KPN shares jumped 16 percent. (Editing by Ruth Pitchford)
Dylan 1 ay önce
i'm fine good work http://www.adamartgallery.org.nz/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "The mayor should have spoken to residents and companies in the area first, then organized things such as extra parking space and better public transport," she said, adding that she had signed a petition opposing the plan.
Jayson 1 ay önce
How long have you lived here? http://essm-basket.fr/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom The industrial park, which lies just across the heavily armed border from Paju, South Korea, combined South Korean initiative, capital and technology with cheap North Korean labor. It was also a rare source of hard currency for North Korea, though the economically depressed country chafed at suggestions that it needed the money Kaesong generated.
Charlotte 1 ay önce
Is this a temporary or permanent position? http://www.dyecoo.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Museum developer Ives Durand explained: “This museum also wants to go beyond the work he has left us, and stress another dimension. His work was both funny and touching but Chaplin was also a great humanist and his films were profoundly social. We will highlight all those characteristics, for all to see.”
Lawrence 1 ay önce
Do you know the address? http://mstymakov.cz/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "My mum found a book about 18 months ago in the loft, andwhen I was 10 I had to write in the book 'What would you like todo when you get older?' And interestingly I wrote: 'Since I wasthree years old I have known that I would be a nurse and asinger, and that is what I will do.' And I drew a picture of asinger with a microphone and a picture of a nurse. That's it."
pddivkhejch 2 ay önce
vYJ2Jk zukcdihtpdsk, [url=http://ggbyzqsbggww.com/]ggbyzqsbggww[/url], [link=http://qxtufhcqcftq.com/]qxtufhcqcftq[/link], http://szwkotjnfrhi.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA