Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 02-06-2020 17:46

‘YENİ NORMAL’ DÖNEMİN ULAŞIM ARACI: BİSİKLET

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, koronavirüs salgınıyla birlikte yaşanan ulaşım kısıtları nedeniyle bisikletlerin yeniden gündeme geldiğini, Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde bisikletlere olan ilginin arttığını söyledi.

‘YENİ NORMAL’ DÖNEMİN ULAŞIM ARACI: BİSİKLET

- Bisiklet Sistemine Abone Olanların Sayısı 10 Bini Aştı -

ASÜ Kampüsünde kurdukları bisikletli ulaşım sisteminin giderek geliştiğini ve buna ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyleyen Şahin, Dünya Bisiklet Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. Pandemi süreciyle birlikte bisikletlerin yeniden gündeme geldiğini ve bu konuyla alakalı, ülkelerin yeni ulaşım stratejileri kurgulamaya başladıklarını ifade eden Prof. Yusuf Şahin, ‘yeni normal’ dönemin gözde ulaşım aracının bisikletler olacağını, işbaşına geldikleri günden bu yana da kampüste bisikletli ulaşımı geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Çevreyi korumak, gençleri spora yönlendirmek ve böylece hem bireysel hem de toplumsal sağlığa katkı sunmak amacıyla kampüsün farklı noktalarına Akıllı Bisiklet İstasyonları yerleştirdiklerini ve kampüsteki ulaşımın gün içinde çoğunlukla bisikletler aracılığıyla gerçekleştirildiğini anımsatan Şahin, “Sisteme abone olanların sayısı 10 bini aştı ve öğrencilerimiz bisikletleri çok sevdi. İklimin uygun olduğu dönemlerde öğrencilerimiz, kartını sisteme okutarak dilediği istasyondan bisikletini alıyor ve işi bittikten sonra dilediği istasyona bırakabiliyor. Kampüs içi yolları, bisikletlerin rahat kullanımı için genişlettik ve işaretlemelerini tamamladık. Peyderpey bisiklet ve istasyon sayısını arttırıyoruz” dedi.

- Aksaray, Bisiklet Konusunda İyi Bir Potansiyele Sahip -

Bu hususa bireysel bisiklet kullanımını arttırmanın yanı sıra, profesyonel bir noktadan da yaklaştıklarını söyleyen Şahin, “Aksaray coğrafi olarak düz bir yapıya sahip ve bu durum şehri bisiklet sporu konusunda öne çıkartıyor. Potansiyeli geliştirmek adına kampüste, Bisiklet Federasyonunun da katkılarıyla profesyonel yarışmalar yapıldı. Uluslararası düzeyde bir yarışma için de planlamalarımız var” dedi.  Velodrom olarak da bilinen profesyonel bir bisiklet sahasının da faaliyette olduğuna dikkat çeken ASÜ Rektörü, bu alanın hem günlük kullanım, hem de profesyonel organizasyonlar için değerlendirilebileceğini vurguladı.

- Kampüsteki Proje Şehirde de Olumlu Bir Karşılık Buldu -

Çevre, sağlık, ekonomi gibi unsurların yanı sıra, bisiklet konusunun kendileri açısından bilimsel bir yönünün de olduğunu kaydeden Prof. Şahin, “Yükseköğretim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından koordine edilen ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi’ kapsamında Üniversitemiz spor ve sağlık alanında ihtisaslaşıyor. Bu kapsamda üzerinde en çok durduğumuz branşların başında bisiklet geliyor. Gerek tasarım, gerekse yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlikler için proje üretme çalışmalarımız devam ediyor” dedi. ASÜ’nün çalışmalarının Aksaray genelinde de olumlu bir yankı bulduğuna dikkat çeken Rektör Şahin, Aksaray Belediyesi ile işbirliği içinde hazırladıkları ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) desteklediği bisikletli ulaşım projesinin şekillenmeye başladığını, şehre dair pozitif bir çıktı oluşturmanın da ihtisaslaşmanın somut bir çıktısı olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

ASÜ’nün en çevreci üniversiteler sıralamasında dördüncü olduğunu ve bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının bu dereceyi elde etmede anlamlı bir katkısının olduğunun da altını çizen Şahin, açıklamasını şöyle tamamladı: “Dünya Bisiklet Günü kutlu olsun. Hem bireysel, hem de toplumsal faydaları açısından biz bisikletli yaşamı destekliyor ve bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
Samual 3 hafta önce
I study here http://www.huodonghezi.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Later on Wednesday, investors will scrutinise the minutes ofthe Fed's June monetary policy meeting and a speech by Bernanke,watching for fresh hints on when the Fed will start reducing itsasset purchases, and whether there will be any catalysts forfurther dollar buying.
Marcelo 3 hafta önce
Who do you work for? http://syatp.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com On the heels of the stranded whale video comes "Blackfish," a documentary that may do for killer whales at marine parks what the Oscar-winning 2009 documentary "The Cove" did for dolphin slaughter in Japan.
Ava 3 hafta önce
Have you seen any good films recently? https://northchurchindy.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "One of them seemed to think he was picked up off the street, kind of recruited to stay here," Sgt. McCoy said. "In exchange for beer and cigarettes and a place to stay he had to turn over his Social Security check to them."
Roland 3 hafta önce
It's OK http://kiresidences-condo.sg/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "The hospital immediately quarantined and carried out testing on all scopes and on the scope decontamination system. An emergency scope was sourced for use. Extensive infection control testing on all scopes and on the hospital's specific scope decontamination system was undertaken.
Nicole 3 hafta önce
Excellent work, Nice Design http://embassyofindonesia.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Rhodes has scheduled 10 days of hearings over the next three weeks for all sides to present their arguments, but attorneys have indicated the arguments could wrap up as early as next week. It is not clear how soon Rhodes could rule on eligibility.
rdcborq 1 ay önce
HiWi3m uwvdrdhxvwsk, [url=http://ogaokcurjuwn.com/]ogaokcurjuwn[/url], [link=http://umagiderpmxg.com/]umagiderpmxg[/link], http://urscpytuvbln.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA