Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 27-12-2019 10:01

Yılbaşı Kutlamalarının Olmazsa Olmazı Kestane

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kestaneler de tezgahlara dizilir. Pişirirken bile insanı mest eden kokusu ile her kesimden insanın severek yediği bir yemiş.

Yılbaşı Kutlamalarının Olmazsa Olmazı Kestane

Bazı büyük şehirlerde sokaklarda kestane pişiren çok esnaf olur ve insanın kendine çekmeyi çok iyi bilir kestane. Maalesef Aksaray’da bu şekilde sokakta pişiren pek kimse yok. Ama Merkezde bütün tezgahlar kestane ile dolu. Her bütçeye göre de sınıflandırılmışlar üstelik. 16 liradan 25 ve daha üzerine çeşitli kalitede kestane var.

Tava da ve fırında her iki türlüde tadı enfes olan kestane; tavada pişirilecekse iyice yıkandıktan sonra üzerine bir çizik atılıp teker teker tavaya yerleştirilir. Bir süre sonra da üzerine bir bardak su serpilir ve bir kapak ile de üzeri kapatılır. Fırında ise kestanenin üzerine X şeklinde çizik atılır Kestaneler yıkanır ve 1 saat kadar suda bekletilir dilerseniz suya tuz da ekleyebilirsiniz. Sudan çıkardığınız kestaneleri iyice kurulayıp fırına verin ve 200 derecede pişirin kabukları açılıp k-rengini aldıysa pişti demektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Merle 2 hafta önce
I enjoy travelling http://brupress.ru/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Attorney General Eric Holder waded deeper into the controversy over the George Zimmerman case and verdict on Tuesday, suggesting a national review of "stand-your-ground" laws during a speech before the annual NAACP convention in Orlando. 
Jose 2 hafta önce
I came here to work https://dade.dict.cc/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Sift the flour, cocoa and bicarb into a bowl and set aside. Put the butter and sugar in a mixing bowl and beat until pale and increased in volume. Stir in the remaining ingredients – the black paste will turn the dough momentarily grey but don’t worry – then form into a ball and refrigerate until firm (30 minutes).
Sydney 2 hafta önce
I'm doing a phd in chemistry http://menatwork.com.br/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Huang was actually far crazier on the first season of his show. Web viewers saw him attacking the production crew in Taipei, Taiwan, with a phallic popsicle. In Miami he shared his marijuana pipe with adult film actress Jada Stevens while conducting interviews in the back seat of a porno van.
Vance 2 hafta önce
How many more years do you have to go? http://film.elte.hu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "Adverse-event reports are one of the tools we use to monitor the safety of a drug after it is approved," she said. "We encourage people, whether it's a patient or health professional or manufacturer, to submit, so when we see a trend we can look into it in the future to see if there is a safety issue.
Marlon 2 hafta önce
I'm interested in https://geekgirlpenpals.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Citing a statement from urban management officials in Haidian district, where the building is located, the newspaper China Daily said that government approval for the house had not been obtained and so a compulsory demolition order had been filed.
wiixhrxlgb 1 ay önce
dwFRSd xqlgqluzitwd, [url=http://upqwpjschfig.com/]upqwpjschfig[/url], [link=http://gqcdkhspkcag.com/]gqcdkhspkcag[/link], http://kalimmdvqgxw.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA