AKSARAY
Giriş Tarihi : 27-12-2019 10:01

Yılbaşı Kutlamalarının Olmazsa Olmazı Kestane

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kestaneler de tezgahlara dizilir. Pişirirken bile insanı mest eden kokusu ile her kesimden insanın severek yediği bir yemiş.

Yılbaşı Kutlamalarının Olmazsa Olmazı Kestane

Bazı büyük şehirlerde sokaklarda kestane pişiren çok esnaf olur ve insanın kendine çekmeyi çok iyi bilir kestane. Maalesef Aksaray’da bu şekilde sokakta pişiren pek kimse yok. Ama Merkezde bütün tezgahlar kestane ile dolu. Her bütçeye göre de sınıflandırılmışlar üstelik. 16 liradan 25 ve daha üzerine çeşitli kalitede kestane var.

Tava da ve fırında her iki türlüde tadı enfes olan kestane; tavada pişirilecekse iyice yıkandıktan sonra üzerine bir çizik atılıp teker teker tavaya yerleştirilir. Bir süre sonra da üzerine bir bardak su serpilir ve bir kapak ile de üzeri kapatılır. Fırında ise kestanenin üzerine X şeklinde çizik atılır Kestaneler yıkanır ve 1 saat kadar suda bekletilir dilerseniz suya tuz da ekleyebilirsiniz. Sudan çıkardığınız kestaneleri iyice kurulayıp fırına verin ve 200 derecede pişirin kabukları açılıp k-rengini aldıysa pişti demektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA