Aksaray
DOLAR32.2324
EURO34.8923
ALTIN2427.8

Akgün “Sosyal Güvenliğin Farkında Olmalıyız”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akgün “Sosyal Güvenliğin Farkında Olmalıyız”
13-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Akgün basın açıklaması yayınladı. Akgün, sosyal güvenliğin önemine dikkat çekerek toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti.

13-19 Mayıs 2024 tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Akgün basın açıklaması yayınladı. Akgün, sosyal güvenliğin önemine dikkat çekerek toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirtti.

Sosyal güvenliğin; bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan ve yaşam standartlarının korunmasını sağlayan bir sistem olduğunu kaydeden Akgün, SGK tarafından yürütülen sosyal güvenlik sisteminin; sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsadığının altını çizdi.

Sosyal Güvenlik Haftasının önemine değinen Akgün açıklamasında; “Sosyal Güvenlik Haftası, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsat. Bu hafta kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgi verilmekte. SGK tarafından Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bilgilendirme stantları, seminerler, konferanslar, basın ve sosyal medya çalışmaları yaparak sosyal güvenliğin önemine dikkat çekeceğiz.” dedi.

 Türkiye’nin yüzde 99,3’ünün Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunduğunu söyleyen Akgün, konu ile ilgili; “Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu. 2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan kayıt dışı istihdam ile mücadele ettiklerini aktaran Akgün, kayıt dışı istihdamın düşürülmesi noktasında önemli adımlar attıklarını vurguladı. Akgün, sözlerinin devamında “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır.” şeklinde konuştu. Sosyal Güvenlik Hastası etkinliklerine katılım konusunda vatandaşlara çağrı yapan Akgün, sosyal güvenlik hakkında ilgili internet platformlarından bilgi edinilebileceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FETÖ’cüler Emniyetin KISKAÇ’ından KaçamadıÖnceki Haber

FETÖ’cüler Emniyetin KISKAÇ’ından Kaçama...

Başkan Dinçer “Kaliteli ve Kesintisiz Hizmet İçin Çalışıyoruz”Sonraki Haber

Başkan Dinçer “Kaliteli ve Kesintisiz Hi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar