AKSARAY
Giriş Tarihi : 24-10-2017 13:51   Güncelleme : 24-10-2017 13:51

“Çalışırken öldürülmek istemiyoruz..!”

Hastanede yine bir doktora şiddet olayı yaşanırken, Acil Servis Doktoruna yapılan saldırı Türk Sağlık Sen tarafından çok sert bir dille kınandı.

“Çalışırken öldürülmek istemiyoruz..!”

Zaman zaman yaşanan doktora saldırı olaylarına geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde gece 23.00 sıralarında bir hastasına kalp masajı uygulayan bir doktor, alkollü kişilerin sözlü ve fiili saldırısına uğradı. Doktora yapılan saldırıyı sert bir dille kınayan Türk Sağlık Sen Aksaray Şubesi adına bir açıklama yapan Sendika Başkanı Taner Kara şunları söyledi:

“Her gün ülkemizin her köşesinden ve Aksaray’daki sağlık kuruluşlarında özveri ile görev yapan sağlık çalışanlarının darp edildiği veya sözlü şiddete uğradığı haberlerini alıyoruz, televizyonlardan hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan saldırıları dehşete düşerek izliyoruz.

Şiddetin önüne geçilmesi için gayret sarf edilmesi ve gerekli tedbirler ve önlemler alınması gerekirken, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar uygulamış oldukları şiddetin yanlarına kar kaldığı hiçbir kamusal yaptırımın uygulanmadığı, göstermelik cezaların verildiği, verilen cezalarda hükmün açıklanması geriye bırakıldığı için verilen cezalar bir anlam ifade etmemektedir.

Böylesine bir olayın son örneği de 21 Ekim tarihinde Saat 23.00 sıralarında  Eğitim Araştırma Hastanemizin acil servisinde hayatla ölüm arasında gidip gelen bir hastaya kalp masajı yapan hekim arkadaşımıza yapılmış ve maalesef hekimimiz darp edilmiştir. Hem Yoğun bakım canlandırma masasında yatan hastanın hem de hekim ve sağlık çalışanı arkadaşların canları sadece alkollü olmaktan başka rahatsızlığı olmayan kişilerce tehlikeye atılmıştır. Kendisine fiili saldırı girişiminde bulunulduğu gibi sözlü şiddet de uygulanmıştır. Saldırı karşısında bile hastalarının başından ayrılmayan vefakar doktorumuza  geçmiş olsun diyor, şiddet olayını kınıyoruz. Halkımıza şifa dağıtma, acı ve sızılarını dindirmek için gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların yüksek miktarda para cezalarına çarptırılması, uzun süre kamu hizmetlerinden mahrum bırakılması ve ağır hapis cezalarına çarptırılmaları için yasal düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmelidir. Ancak bu şekilde sağlık sektöründeki teröre son verilebilir.

Buradan yetkililere de bir çağrıda bulunarak sağlık personeline sahip çıkın diyoruz. Çünkü şiddetin artık insan yaşamına kast eden saldırıya dönüşmeye başladığı hastanelerde bir kez daha görülmüştür ki, personel can güvenliğinden yoksun bir şekilde vatandaşa sağlık hizmeti verilmektedir.

Artık herkes şapkasını önüne koyup bu sorunun çözümü için bir adım atmalıdır. Bir an önce sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir ortamda görev yapmak tüm sağlık çalışanlarının hakkı olduğu gibi hastalarımızın da hakkıdır. Yöneticiler bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek ve bu saldırıları engellemek için gerekli önlem ve tedbirleri almalıdırlar.

Hastanelerimizde güvenlik zafiyeti olduğu bilinen bir gerçektir. Güvenlik görevlileri yeterli değildir. Ek binaları ile birlikte değerlendirecek olursak; hastanenin 24 saat güvenliği 40-50 güvenlik görevlisi ile sağlanamaz.

Güvenlikçi sayıları tekrar gözden geçirilerek sayı artırılmalıdır. Her katta bir güvenlik görevlisi verilmek suretiyle sağlık çalışanlarının daha güvenli bir ortamda görev yapmaları sağlanmalıdır. Hasta ve refakatçilerin dinlenmeye geçtiği akşam saatlerinde hasta ziyaretlerine kısıtlama getirilmelidir.Gecenin geç saatlerine kadar ziyarete izin verilmemelidir.

Türk Sağlık-Sen olarak hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu tür şiddet ve saldırı olaylarının bir an önce son bulmasını, yöneticileri de bir kez daha sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyor ve alçakça bir saldırıya uğrayan Acil Servis Doktorumuza tekrar geçmiş olsun diyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına uygulanana şiddettin en aza indirgenmesi için yapılması gereken acil tedbirlerin ve ağır yaptırımların süratle hayata geçmesini istiyoruz.”.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA