Aksaray
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

Emlak Sektörü Bakanlığın Merceğinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emlak Sektörü Bakanlığın Merceğinde
Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir yapının oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında denetim ev kontrol çalışmaları yapılmaya devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir yapının oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında denetim ev kontrol çalışmaları yapılmaya devam ediyor.

Emlak sektöründe dengenin sağlanmasını amaçlayan Ticaret Bakanlığı ilan platformlarında yer alabilen aldatıcı ilanların önlenmesi, bu ilanların yol açtığı fahiş fiyatların önlenmesi ve ilan kirliliğinin önüne geçilmesi maksadıyla yönetmelikte değişiklikler gerçekleştirmişti. Yapılan değişikliklerde ilan veren kişinin kimlik doğrulamasının yapılması ile ilana konu olan taşınmazın ilan veren kişiye veya bu kişinin birinci ve ikinci derece kan bağı veya eşine ait olduğunu ya da ilanı veren kişinin ilana konu taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama yükümlülükleri getirilmişti. Yapılan değişiklikler kapsamında ilk aşamada taşınmaz ilanı vermek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin kimlik doğrulamaları ilan platformlarının entegrasyonu ile Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) üzerinden yapılmaya başlandı. İkinci aşamada ise yetki doğrulamasının EİDS üzerinden yapılması planlandı. EİDS Yetki Doğrulama uygulamasıyla alakalı sistem geliştirmeleri ve entegrasyonlara dair teknik çalışmaların sürdüğünü kaydeden bakanlık yetkilileri uygulamanın devreye girmesiyle sadece yetki belgeli emlak işletmelerinin yetkilendirilebilmesinin mümkün olacağını ve yetki belgesiz işletmelerce ilan girişinin yapılamayacağını aktardı. Kayıt dışı faaliyet ve haksız rekabetle mücadelelerini sürdüren bakanlık yetkilileri pek çok emlak işletmesine farklı konulardan cezai işlem uygulandığını belirtti. Bakanlık tarafından özellikle manipülatif içeriklere ve fahiş fiyatlara karşı yapılan denetimleri takdirle karşılayan vatandaşlar “Son yıllarda en çok sorun yaşadığımız alanlardan birisi emlak sektörüydü. Sorunlar hala devam ediyor ancak yapılan yeni çalışmalar ile birlikte sektörde iyileşmeler yaşandı. Özellikle ilan platformlarına karşı atılan adımlar sektöre az da olsun nefes aldırdı. İlanlarda üzerinden haksız kazanç sağlanması ve fahiş fiyatların belimizi bükmesi bizim yaşadığımız en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Bakanlığımızın çalışmaları sayesinde bu tür içeriklerle artık daha az karşılaşıyoruz. Yeni uygulamaların devreye girmesi ile inşallah sektörde daha güvenilir bir yapı oluşacaktır.” İfadelerini kullandılar.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni İmar Yolları AçılıyorÖnceki Haber

Yeni İmar Yolları Açılıyor

Akıllı Trafik Uygulaması Bir Noktada Daha Faaliyete GeçiyorSonraki Haber

Akıllı Trafik Uygulaması Bir Noktada Dah...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar