Aksaray
DOLAR17.9661
EURO18.3947
ALTIN1033.1

Koçak “2021 Destek Ödemeleri Bir An Önce Açıklanmalı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koçak “2021 Destek Ödemeleri Bir An Önce Açıklanmalı”
Abone ol
Koçak“Çiftçimiz desteklerin yüksek oranlarda açıklanmasını bekliyor. 2021 Yılı hasatlarımız bitmek üzere, destek miktarları bir an önce açıklanmalı ve Yılbaşından önce ödenmelidir”

Aksaray Ziraat Odası başkanı Emin Koçak sıkıntılı günler geçiren çiftçilerin sorunlarının çözülmesi için çiftçilere verilen gübre ve mazot desteklemelerinin bir an evvel açıklanması ve ödemelerin de 2021 yılı bitmeden yapılması gerektiğini söyledi. Kuraklık nedeniyle ayakta kalmakta zorlanan çiftçilerin sıkıntılarını dile getiren başkan Koçak yaptığı açıklamada; “ Bilindiği üzere üreticimiz koronavirüs salgınında bir şemsiye görevi gördü. Yılmadan yıkılmadan üretmeye devam etti. Ancak 2020’nin sonlarından başlayarak bu güne kadar aşırı derecede tarımsal kuraklık yaşadık. Kıraç arazilerimizde bazı yerlerde %100’e varan zararlar oluştu. Geçen yıl bu güne göre bazı gübre cinslerinde %100’leri geçen zamlar geldi” dedi.

Açıklamasının devamında üreticilerin 2021 yılı mazot, gübre ve diğer destek kalemlerine ait destekleme miktarlarının bir an önce açıklanması ve yılbaşından önce ödemelerin gerçekleşmesi gerektiğini belirten Başkan Koçak “Bilindiği üzere en son tebliğ 25 Kasım 2020’de. 2020 Yılı destekleri için açıklandı. Ardından 6 Mart 2021 Cumartesi günü yayınlanan Resmi Gazete ile 2020 üretim sezonu için gübre destekleri 2 katına çıkmıştı. O dönem gübre desteklerinin 2 katına çıkması bir nebzede olsa üreticimizi rahatlatmıştı. Yaşanan tarımsal kuraklığın etkileri, girdi maliyetlerinin artışı, yaşanan doğal afetler gibi sebepler göz önüne alınarak 2021 yılı tarımsal destekleme miktarları, gerekli oranlarda arttırılarak yılbaşından önce ödenecek şekilde bir an önce açıklanması gerekmektedir” dedi. (Haber: Merkezi)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Ahilik Tevazu Sahibi Olmaktır”Önceki Haber

“Ahilik Tevazu Sahibi Olmaktır”

Konut Satışlarına Gurbetçi DopingiSonraki Haber

Konut Satışlarına Gurbetçi Dopingi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar