Aksaray
DOLAR32.2278
EURO34.9489
ALTIN2425.1

Organ Bağışına Çevresel Farkındalık Oluşturuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Organ Bağışına Çevresel Farkındalık Oluşturuldu
Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) “Erasmus+ KA152 Gençlik Değişimleri Projesi” kapsamında “Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı” düzenlendi. Konferansta organ bağışı konusu, sağlık, toplum ve dini perspektiflerden ele alındı.

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) “Erasmus+ KA152 Gençlik Değişimleri Projesi” kapsamında “Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı” düzenlendi. Konferansta organ bağışı konusu, sağlık, toplum ve dini perspektiflerden ele alındı.

Etkinliğin açılışında ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Melayib Bilgin kürsüye geldi. Erasmus+ programının geneli hakkında bilgiler veren Bilgin, programın sadece bir burs programı değil, aynı zamanda akademik, kişisel ve profesyonel gelişimi desteklemeyi amaçlayan kapsamlı bir organizasyon olduğunu vurguladı. Erasmus+ programının 13 ila 30 yaş aralığındaki gençlerin kişisel, sosyal ve sivil yeteneklerini geliştirmeye odaklandığını ifade eden Prof. Bilgin, “Bu program katılımcıların aktif vatandaşlık bilincini arttırmayı amaçlar. Gençler, farklı kültürleri deneyimleme, dil becerilerini geliştirme ve uluslararası iş birlikleri kurma şansı bulur” dedi. ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Proje Asistanı Fuat Aslan ise Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Slovenya ve İspanya’dan gençlerin, “Gift for a Life/Bir Yaşam Hediyesi” isimli organ bağışı projesine dair bilgiler aktardı. Projedeki asıl amaçlarının organ bağışı hakkında çevresel farkındalık oluşturmak olduğunu kaydeden Aslan, bağış oranlarının arttırılmasının toplumsal bilinçle doğru orantılı olduğunu belirtti. Fuat Aslan, gençlerin, proje kapsamında çeşitli ziyaretler, sunumlar, bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları yaptıklarını da söyledi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından sunumlar gerçekleştirildi. Bu kapsamda Doç. Dr. Mehmet Semih Demirtaş “Organ Transplantasyonu,” Uzman Dr. Ayşegül Alkaç İbişoğlu “Beyin Ölümü,” Aksaray Organ Nakli Koordinatör Yardımcısı Mevlüde Öztürk “Organ Bağışı Prosedürleri” ve Öğretim Görevlisi Kamil Işık “İslami Açıdan Organ Nakli” konulu sunumlarını yaptı. Etkinlikte, projeye İspanya’dan katılan Nicole Casaneo Radon ise bir süre önce geçirdiği karaciğer nakline dair deneyimlerini anlattı. Programın gerçekleşmesine Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü ile ASÜ Sıra Sende öğrenci topluluğu da destek verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Köse, akademisyenler ve öğrencilerin takip ettiği etkinlik plaket, belge ve çiçek takdimleriyle sona erdi. (Basın bülteni)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2 Zehir Taciri Operasyonla YakalandıÖnceki Haber

2 Zehir Taciri Operasyonla Yakalandı

Şehrin Estetiği İçin Çalışmalar SürüyorSonraki Haber

Şehrin Estetiği İçin Çalışmalar Sürüyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar