Aksaray
DOLAR32.8187
EURO35.1866
ALTIN2450.9

Özdemir; “Emeklilerimiz Lütuf Değil Haklarını İstiyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özdemir; “Emeklilerimiz Lütuf Değil Haklarını İstiyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray il başkanı Avukat Bilal Özdemir Pazar günü Ankara’da yapılacak olan emekli mitingi hakkında yaptığı açıklamada Aksaraylıları Pazar günü Tandoğan meydanına davet etti.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 26 Mayıs tarihinde Ankara Tandoğan meydanında düzenlenecek emekliler buluşması için 15 Temmuz Milli İrade Meydanında basın açıklaması düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray teşkilatı adına konuşan il başkanı Avukat Bilal Özdemir yaptığı konuşmada; “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız.

Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca yaşam” yerine “Sefalet koşullarında yaşama” mahkûm eden iktidara, “Bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız.

5 Bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.

“Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.

Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.

Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.

Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting, miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.

En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, “Türkiye Yüzyılının Emektarları Programını” hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım.

Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin Avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 Avro.

Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor.

Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!

Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz.

En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Halk Şikayetçi GSM Şirketleri DuyarsızÖnceki Haber

Halk Şikayetçi GSM Şirketleri Duyarsız

Ekonomik Sıkıntı Vız Geliyor 3 Ayda 3 Bin 24 Daire İçin Ruhsat VerildiSonraki Haber

Ekonomik Sıkıntı Vız Geliyor 3 Ayda 3 Bi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar