AKSARAY
Giriş Tarihi : 27-11-2019 10:21

Bize her yer otopark

Aksaray'ın bir çok noktasında park sorunu yaşanıyor, vatandaşlar daha merkezi alanlara park edebilmek ve çoğu zamanda park ücreti ödememek için park edilmesi yasak alanları da araçlarını park etmek için kullanıyorlar.

Bize her yer otopark

Yanlış araç parklarıyla bitmiyor sorun, esnaf kaldırımları ve yolları satış standı olarak kullanıyor. Yayalar bu alanları kullanmakta zorluk çekiyor. Bilinçsiz park edilen araçlardan yolu göremeyen yayalar gelen araçları fark etmiyor ve kontrol alanının daralması nedeniyle yayaları göremeyen sürücüler de yayaları fark etmiyor, sonuç olarak trafikte durmadan can ve mal kaybı yaşanıyor.

Park yasağına uymamanın cezası ne kadar?

Park cezası alan bir sürücü eğer araç sürücüsü araç içindeyse ve park edilmez bir alandaysa park ettiği yerin niteliğine göre 10, 15 veya 20 ceza puanı alabilir. Yönetmelikte bir çok park edilmesi "yasak" alan olmakla birlikte hepsi için ödenecek ceza miktarı 108 TL olarak belirlenmiştir.

Park cezası alan sürücü araç içerisinde değilse bunun cezası 134 liradır.

Hatalı park cezalarında ödenecek diğer ücret ise trafik vakfına ödenecek 90 TL'lik çekme ücretidir.

Üç tip ödeme vardır Çekme, Taşıma ve Kurtarma. Ücretler mesafeye ve yapılan işin niteliğine göre değişmekle birlikte yakın mesafede ki ücretlendirme 70 TL'dir.

Park cezalarında çekilen araç için diğer bir kalem ise aracın götürüldüğü parkta ödenecek park etme ücretidir ve günlük hesaplanır. 1 günlük ücret 12 TL'dir. Araç parka girdikten sonra isterse 1 dakika dursun o ücreti ödemek zorundasınız. Daha fazla durursa gün üzerinden ödeme yapılır.

Özetle ödenecek ücret 134 TL + 90 TL + 12 TL=236 TL'dir.

Peki kaldırımı işgal etmenin cezası nedir?

5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 38/1 maddesine göre “Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya burada mal satışı arz eden kişiye belediye zabıtaları görevlileri tarafından 153 TL para cezası verilir”.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA