Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 24-12-2019 10:59

İnşaat sektörü kan ağlıyor!

Son yıllarda ilimizin en fazla yatırım yapıldığı alanların başında gelen inşaat sektörü yaklaşık bir yıldır durağan bir seyir izlerken talep azalmasına rağmen inşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor.

İnşaat sektörü kan ağlıyor!

Geçtiğimiz yıllarda en çok yatırım yapılan alanlar arasında uzak ara ilk sırada yer alan inşaat sektörü son bir yıldır kan ağlıyor. İmar yasasında yapılan değişiklik nedeniyle bir çok inşaatın temeli bile atılamaz ve işçilerin büyük bölümü sezonu boş geçirmesine karşılık inşaat maliyetlerindeki artış önlenemiyor. Her verisinde aslında iyimser bir tablo çizen Türkiye İstatistik Kurumunun iyimser verilerine göre bile inşaat maliyetleri bir önceki yılın dönemine göre yüzde 4,27 artarken işçilik artışı da yüzde 25,38 oranında arttı. Faiz indirimleriyle beraber rahat bir nefes alması beklenen inşaat sektöründe yeni inşaatların büyük bölümünde yaşanan ruhsat sorunu ve düşük kat kararı müteahhitleri ve arsa sahiplerini kara kara düşündürüyor. Aksaray belediyesi tarafından 2019 yılı içerisinde sınırlı sayıda inşaata ruhsat verilmesi ve bu ruhsatların büyük bölümünün sezon sonuna denk gelmesi özellikle bu işten evlerine ekmek götüren inşaat işçilerini de ekonomik olarak sıkıntıya soktu. Artan maliyetler ve imar yasasındaki belirsizliğin 2020 yılında daha büyük sıkıntıya neden olacağı tahmin edilirken emsal illerde çok katlı binalara müsaade edilirken Aksaray'da kat sayılarının düşürülmesi de tartışılmaya başlandı. Sektörde yaşanan sıkıntının en büyük nedeninin arsa sahipleri ve bu arsa sahiplerine hesapsız şekilde her istediğini veren müteahhitlerin olduğunu belirten vatandaşlar ise açıklamalarında; “Aksaray son yıllarda adeta yeniden inşa edildi. Gerek merkez gerekse merkez dışında kalan alanlarda çok sayıda bina yapıldı. Binalara talep artınca işi bilen bilmeyen herkes bu işi yapmaya başladı. Elbette bu inşaat talebi arsa paylarını yükseltti. Yüzde 25'e verilmesi gereken alanlar yüzde 50'li rakamlara verildi. Hal böyle olunca aradaki fark vatandaşa yansıdı. İlerleyen günlerde inşaat sektörü daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Bu yaz bir çok işçi çalışmadı. İş bulabilenler başka illerde çalışmaya gitti. Bir iki sene daha böyle olursa bu işçiler evlerini de bu ilden götürecek ya da bu mesleği bırakacaklar. Bu işin sonunda inşaat sektörü yeniden canlansa da inşaatlarda çalıştırılacak işçi de bulunamayacak” uyarısında bulundular.

NELER SÖYLENDİ?
@
Margarito 2 hafta önce
Where's the postbox? http://asies.org.gt/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom The United Nations says it now has 13 reports, mostly from Britain, France and the United States, of chemical weapons attacks. The Syrian government and the opposition both deny using such weapons. The U.N. inquiry will only try to establish if chemical weapons were used, not who used them.
Jozef 2 hafta önce
I'm retired https://casit.bgsu.edu/midamericanreview/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "In the interim, fourth-quarter GDP will surely feel theadverse effects from the slowdown in economic activity and thelack of transparency with respect to economic data releases,"said Bonnie Baha, senior portfolio manager at DoubleLine Capitalin Los Angeles.
Rodger 2 hafta önce
We've got a joint account https://luarasi-univ.edu.al/en/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Also consider your child's potential major and subsequent career. If she's set on an in-demand major that will likely get her a good job with higher pay, you might feel more comfortable taking out loans. If she's undeclared or wants a degree in theater, you may want to be more cautious.
Bobber 2 hafta önce
I never went to university http://www.thasneen.com/cooking/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom So the president is going the diplomatic route, giving Congress a break on this vote for the moment. But, even though I'm a liberal pacifist, let's not stop our military from being ready to act quite yet. Assad is both a liar and a murderer. Should we trust him? Should we trust Russia? A liberal Democratic friend of mine said that he was on the fence about taking action in Syria, but he also said that yesterday the president's speech changed his mind.
Leopoldo 2 hafta önce
Who would I report to? https://herosports.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom The administration sought to play down the delays onThursday, saying that new healthcare benefits for the uninsuredwould still begin on Jan. 1, giving businesses two months toenroll for early coverage.
zsygypqsni 1 ay önce
xZ4GTx cienuvqeaqdr, [url=http://urgrzswazaxp.com/]urgrzswazaxp[/url], [link=http://pdpumbugmdrr.com/]pdpumbugmdrr[/link], http://vaobnzrdujov.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA