Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 07-12-2019 10:16

Kırkkızlar’dan üzücü haber

​​​​​​​Aksaray’ın tarihi önem arz eden Kırkkızlar Tepesi; tarihi önemine yakışmayan muameleler görüyor. Alkolikler ayrı bir dert, definecileri ayrı bir dert. Geçtiğimiz yıllarda başlaması gereken restorasyondan da henüz bir haber yok.

Kırkkızlar’dan üzücü haber

Aksaray’ın merkezinde birçok efsanelere konu olmuş, Ervah mezarlığının hemen üzerinde yer alan,  1160 metre yüksekliğe sahip Kırkkızlar Tepesi adeta benim bu halim ne olacak diye bağırıyor. Hiç de masum sayılamayacak muameleler ile karşı karşıya kalan Kırkkızlar Tepesi, boş alkol şişeleri, mangal atıkları hatta kapısı açık bırakılan dev elektrik direklerinin içinde ayakkabı bile mevcut.

Kendini bilmez defineciler tarafından da Kırkkızlar Tepesinde bulunan Kılıçarslan Köşkünün Hasandağ tarafına bakan yanı kazıldıkça kazılmış. Yüksekliğine ve toprak şartlarına bile aldırış edilmeden kazılan köşk yağmur ve kar suyu aldıkça biriken suyun yıpratıp kaymasına sebebiyet vereceği aşikâr.

2018’in Ocak ayında Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyon projesi kapsamına alınan Kırkkızlar Köşkü ve Türbe mezar için çok ta önemli çalışmalar yapıldığı söylenemez. Restorasyonun önceliği sprey boyalar ile yazılan isim ve benzeri şeylerin yok edilmesi, harabeye çevrilen türbenin onarımı hedeflenirken hedefe hiç ulaşılamamış. Demir kapıları kilitli olan Türbe mezar dahil yine her yerde sprey boya ile yazılan yazılar mevcut.

Bir önceki dönem belediyesi tarafından başlatılan ve Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce üstlenilen restorasyonların başlamaması ya da yarım kalması da halk arasında düşündüren olaylardan bir tanesi.. HaberFoto: Melike Muştu

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA