Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-11-2019 10:47   Güncelleme : 11-11-2019 10:56

Taksicilik zor meslek!

Bir  yanda küresel ekonomik kriz bir yanda mevsimsel şartların verdiği  bir durgunluk ile mücadele eden taksi şoförlerinin sıkıntılarını Gündem gazetesi olarak ele  aldık.

Taksicilik  zor meslek!

Fiyatları biz belirlemiyoruz ;

Bizim işlerimiz büyük şehirlerdeki gibi değil.  Taksimetre açılışımız farklı, kilometre hesaplamalarımız farklı, tarifemiz farklı. Bu tarifeyi federasyon belirliyor. Bizim şuan taksimetre açılışımız 4 lira, kilometrede 5 lira.  Yeni zam aldık ama ; 3 aydır eski fiyatlarla devam ediyoruz. Normal de  açılış 5 lira ve  kilometre 6 lira oldu. Kasım ayinin 27 sinde uygulamaya başlayacağız. Bir de indi bindi olayı var. Büyükşehirlerde de var. En kısa mesafeye 15 lira alıyoruz.

Müşterilerle en çok anlaşmazlık yasadığımız konulardan birisi de tarife ücretleri.  Esnaf ve sanatkârlar konfederasyonu taksi fiyat tarifesinin 6. Maddesine göre telefonla çağırılan taksi, ilk hareket yerinden taksimetreyi  açar. Bunu çoğu müşteri bilmiyor, itiraz ediyor, şikâyet ediyor, tartışmaya kadar gidebiliyor.

Bizim burada ki sıkıntımız yolcuyu bıraktıktan sonra geri durağa dönüyoruz. Büyükşehirlerde yolda giderken müşteri  bulmak kolay. Bizim ise maalesef müşteri bulmamız zor oluyor ve elimiz boş dönüyoruz.

Bazen arayıp taksi istiyorlar. Arayan müşteriyi daha yakin bir taksi durağına yönlendiriyoruz.

Geçtiğimiz yıllara oranla paralel ilerleyen gelişmeler de var  güvenlik sıkıntımız yok;

Bundan 15, 20 sene öncesine göre su an çok rahatız. Eskiden geceleri güvenliğimiz yoktu. Sarhoşu, hırsızı..  Hepimiz tehlikedeydik. Uzaktan bakar, sıkıntı yaratacak bir insan olduğunu anlayınca kapılarımızı kapatır, duraktan uzaklaşırdık. Şimdi geve çalışma konusunda daha rahatız. Her yerde bekçilerimiz var. Bekçiler sabaha kadar her mahallede sokakta görevdeler, bunun en çok faydasını görenlerdeniz.

Aksaray küçük;

Sıkıntılarımızdan birisi de çarşı merkezi küçük olduğu için duraklar birbirine çok yakin. Zamanında durakları belediye belirlemiş ve öyle kalmış. Şehir buyuyor ama duraklar yıllardır ayni yerdeler.

En büyük avantajımız internet. Müşterinin gece bir yere gitmesi gerekiyor;  hemen internetten arayıp taksi durağımıza ulaşabiliyorlar. Bu konuda teknoloji yanımızda ve bizde faydalanıyoruz.

Gece işleri gündüze oranla daha fazla ;

Gece isi gündüz isine göre daha fazla oluyor. Gece müşterilerimiz  genelde öğrenciler. Belli bir saatten sonra toplu taşıma olmadığı için taksileri tercih ediyorlar. Tabi ki bununda bazen olumsuz yanları oluyor 40 liralık yola parası yetişmiyor "25 lira var ağabey." diyor. O saatten sonra itiraz etme şansın yok. Her ise de taksimetre ile gitme şansımız yok. Müşteriler bazen köylere gitmek istiyor. Taksi metre açsam bu defa müşteri gitmeyecek. Taksi metreyi kapatınca da yolda polis, jandarma çeviri yapıyor. Anlaşmalı götürüyorum diyorsun kabul etmiyor. Bu da sıkıntılarımızdan biri devletimiz ile asla ters düşmek istemiyoruz.

Bağ-Kur konusunda sitemlerimiz de var ;

Hepimiz ev geçindiriyoruz, küçük şehir de yaşadığımız için birikim yapamıyoruz. Büyükşehir de taksicilik yapanlarla ayni şartlarda yaşıyoruz. İs yok ama ayni sigortayı ödüyoruz. Bağ kur’umuzu aynı oranda yatırıyoruz. İstanbul’da ki taksici de ayni parayı ödüyor ben de… bir adaletsizlik var bu iste. Bir dengeleme, sınıflandırma olsa çok iyi olur.

Taksicilik zor meslek …

Devletin taksicilere sağladığı ÖTV indirimi sayesinde hepimiz araçlarımızı yeniledik. Bağ-Kur konusunda da yenilemeler veya düzenleme olursa çok güzel olur.

NELER SÖYLENDİ?
@
jkyalw 3 gün önce
q2bb70 upvqtvkjkdlt, [url=http://lxcqzlhrcezh.com/]lxcqzlhrcezh[/url], [link=http://wxmrnrfeyxza.com/]wxmrnrfeyxza[/link], http://wwydgcuskxvn.com/
ntbfogjxsg 3 hafta önce
pcgs46 sozmunqhjkml, [url=http://kzukhpzufime.com/]kzukhpzufime[/url], [link=http://pipvdzkjzhfi.com/]pipvdzkjzhfi[/link], http://nafmzkmwvngc.com/
Megan 1 ay önce
Who would I report to? http://thalas.me/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "As evidence emerges of civilian casualties in these strikes, it's time for the U.S. to stop covering its ears and start taking action to ensure the program is legal," Letta Taylor, a senior counterterrorism researcher at Human Rights Watch, told Al Jazeera.
Salvador 1 ay önce
I'd like to open a business account https://www.progressiveedge.co.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com We should be focusing our attention on how to get the guns out of the hand of those who already have them and should not have them to begin with. Until we do that, additional gun control laws are virtually meaningless.
Kirby 1 ay önce
What company are you calling from? http://ngoesfahan.ir/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The defunct company was snapped up by private equity firms Apollo Global Management and Metropoulos & Co., who split Hostess’s best-selling snacks between them and got things rolling in time for summer.
Steep777 1 ay önce
I was born in Australia but grew up in England https://fijisun.com.fj/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com The animated movie "Cloudy with a Chance of Meatballs 2" took the no. 4 spot this week, with ticket sales of $10.1 million, pushing the Sony-produced film past $93 million in its fourth weekend in movie theaters.
Vance 1 ay önce
Could I order a new chequebook, please? http://iejuliarestrepo.edu.co/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com “As this is the final verdict, activists of Jamaat and itsaffiliate may scale up street violence in parts of the city,”Shafiqul Islam, commissioner of Chittagong Metropolitan Police,said in a phone interview. About 500 of the party’s supportershit the streets after the ruling, he said.
azuhwznq 2 ay önce
1sXBlx xwlpfazouuio, [url=http://uodwbjmdwrgu.com/]uodwbjmdwrgu[/url], [link=http://qyfjuvnfevlk.com/]qyfjuvnfevlk[/link], http://curpwijxyzdt.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA