AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-11-2019 10:56

Tarih merakı Dedektör Mağazası açtırdı

Aslen Aksaray'ın Eskil ilçesinde doğup büyüyen Selim Sanlav aşırı tarih merakını içsel bir hazza çevirdiğini, tarihin bitmek bilmeyen serüven dolu bir macera olduğunu, zaman makinesinin aslında tarihin kendisi olduğunu düşünüyor. Ve tabi bu tutkusu da en sonunda ona dedektör mağazası açtırmış.

Tarih merakı Dedektör Mağazası açtırdı

Aksaray’ın Eskil İlçesinde doğup büyüyen Selim Sanlav; ilk ve orta öğrenimini Eskil'de tamamladı. Lise öğrenimi için Niğde yollarına düştü ve orada da İmam Hatip Lisesine gitti. Tarih merakı ona üniversite hayali kurdururken; hayat şartları ona bu fırsatı vermedi ve geçim sıkıntısı yakasına yapıştı.

Tabi ki yılmadı, tabi ki de bu işin peşini bırakmadı. Bu davranışıyla bir çok gence örnek olmaya kararlı. "Her Türk genci tarihini iyi bilmeli" diyen Sanlav; tarih konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Hayalinin peşinden koşan Sanlav, tarihin içinde olduğu vakit çok daha mutlu olduğunu belirtiyor.

Türkiye'de dedektör kullanmanın bazı prosedürler dahilinde serbest olduğunu söyleyen SAnlav, bu konuda bazı çalışmalar yapılır ise kendisi gibi tarih sevdalısı bir çok insanın tarihimize çok faydalı olacağını savunuyor.

Yine Türkiye’de dedektör satın almak, bulundurmak ya da kullanmak serbesttir. Cihazlarımızın hepsi yerli veya Avrupa’dır, faturalıdır ve garantilidir. Kullanmak için ruhsat alınması gerekmemektedir. Ancak izinsiz kazı yapmak yasaktır. Çünkü Türkiye’de denizlerin, evinizin ya da bahçenizin altı bile devletin malıdır. Kazı yapmak için önceden ruhsat almak gerekir. Ayrıca sit alanları ve askeri bölgelerde tespit yapılamaz diye de belirtiyor. Ayrıca ticaret anlayışını karşılıklı güvene dayandıran yeni esnafımız hiçbir mağduriyeti söz konusu etmeden Aksaray Armutlu’da da deneme sahası yaptırmış.

Yeni açılmış bir mağaza olmasına rağmen kadın-erkek her türlü insanın merakını uyandıran, olumlu tepkiler alan bir mağaza olduğunu belirten Sanlav; tarihe meraklı herkesi çay ve kahvesini içmeye, tarih konuşmaya davet ediyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA