Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 14-12-2019 10:10

Vatandaşlar uyarıldı!

Aksaray Belediyesi, vatandaşları havaların soğumasıyla birlikte soba ve kombilerden sızan karbon monoksit gazından oluşabilecek zehirlenmelere karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Vatandaşlar uyarıldı!

Türkiye'de her yıl çok sayıda insanın soba ve kombilerden sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybettiği ve bu tür olayların yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Aksaray Belediyesi, zehirlenme vakalarına karşı vatandaşları duyarlı olmaları için uyardı.

Havaların soğuması ile birlikte ev ve iş yerlerinde ısınma amacı ile yakılacak soba ve kalorifer bacalarının düzenli olarak temizlenmesi, özellikle soba kullanan vatandaşların bacadan sızan gazlar nedeniyle yaşanabilecek facialara karşı önlem almaları gerektiğini söyleyen Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer “Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde Vatandaşlarımızın karbon monoksit zehirlenmelerine karşı önlemler alması önemlidir. Ülkemizde bilgisizlik yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba şofben kombi zehirlenmeleri her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Baca temizliği düzenli olarak yapılmayan kombiler ve özellikle sobadan sızan karbon monoksit gazı nedeniyle maalesef ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi ilimizde de zaman zaman zehirlenme vakaları yaşanmaktadır. Bu nedenle tüm vatandaşlarımıza karbon monoksit zehirlenmesi konusunda hassasiyet göstermesi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için gerekli tedbirlerin alınması için ayda en az 2 defa soba bacası ve diğer bacaların temizliğinin mutlaka yapılması, özellikle sobadan çıkan zehirlenmeleri önlemek için yatmadan önce sobanın Söndüğünden emin olmaları hayati önem arz etmektedir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA